Słuchać lewej nogi
Fragment tekstu:
„…Amerykański matematyk i psycholog Donald O. Clifton podjął w latach 80. próbę naukowego zidentyfikowania czynników, które pozwoliłyby przewidzieć, czy dany kandydat sprawdziłby się na stanowisku, o które się ubiega. Przewodził wówczas zespołowi badaczy w firmie Selection Research Incorporated (SRI), która w 1988 r. przejęła Instytut Gallupa oraz jego nazwę. Projekt zleciła SRI sieć browarów, której szefowie przypuszczali, że różnice pomiędzy takim sobie a świetnym pubem w trudny do zidentyfikowania sposób wiążą się z cechami osób nimi zarządzających.
Clifton wraz z zespołem badaczy zaczęli od zadawania pytań menedżerom pubów o lepszych i gorszych wynikach. Interesowały ich m.in. umiejętność planowania i zarządzania ryzykiem, poczucie misji, zdolność zachęcania podwładnych do rozwoju. Sprawdzali następnie, czy występują istotne różnice w odpowiedziach pomiędzy menedżerami lepszych i gorszych lokali. Pytania, które nie generowały różnic wyeliminowano. Pozostało 108 kwestii, które miały rzucić światło na tajemnicę wyjątkowej efektywności określonych menedżerów. Badacze pierwotnie zakładali, że odpowiedzialna za to będzie jedna cecha charakteru lub jeden ich zestaw. Ku ich zdziwieniu wyłonił się zgoła inny wzorzec. Najlepsi z najlepszych uzyskiwali w teście bardzo wysokie wyniki tylko w wąskich obszarach, np. umieli stworzyć wyjątkowo dobrą atmosferę w pubie lub świetnie zarządzać budżetem. Okazało się, że nie był to wzorzec specyficzny dla menedżerów pubów.
Później Instytut Gallupa przeprowadził badania osób pracujących w innych zawodach – sprzedawców, lekarzy, nauczycieli i pokojówek. Ponownie, najlepsi z najlepszych nie wpisywali się w określony profil kompetencyjny. Ba, gdyby wziąć pod uwagę średnią – wypadliby wręcz słabo. Wyróżniało ich, że w czymś byli wyjątkowo dobrzy. Jak Leo Messi – gdyby oceniać go na papierze, powinien być przeciętnym piłkarzem. A jest jednym z najskuteczniejszych na świecie…”
Tytuły podrozdziałów:
Wyższość pały nad piątką; Siła nierównowagi; Droga do dumy.
Ramki:
#1: Zmierz swój potencjał